تبلیغات
آرایش و پیرایش پسران (پاسداران) - پوست مردان چه مراقبت هایی می خواهد؟
دلا چنان معاش کن که گر بلغزد پای فرشته ات به دو دست دعا نگه دارد

پوست مردان چه مراقبت هایی می خواهد؟

شنبه 8 مهر 1391 06:27 ب.ظ

نویسنده : reza ghaffari
ارسال شده در: بهداشت پوست ،

پوست، ارگان بسیار پیچیده ای ا ست که در یک انسان بالغ حدودا ۳ تا ۴ کیلوگرم وزن و ۲ متر مربع وسعت دارد. وظیفه پوست این است که بسان سدی در برابر ورود مواد سمی، مواد شیمیایی، میکروب ها و ویروس ها به درون بدن عمل می کند و از خروج بی موقع مواد معدنی، آب و پروتئین ها از درون بدن جلوگیری کند.... هنگام تب و انجام فعالیت های فیزیکی و با افزایش دمای درونی بدن و برای جلوگیری از نارسایی اعضای حیاتی، عروق سطحی پوست گشاد می شود، فعالیت غدد عرق اکرین افزایش پیدا می کند و با افزایش تعریق و تبخیر سطحی، دمای اضافی را از طریق تبخیر دفع می کند و درجه حرارت ارگان های درونی را به حد نرمال می رساند.
در فصول سرد سال و برای مقابله با هوای سرد و حفظ دستگاه های داخلی از سرد شدن و یخ زدگی، عروق سطحی پوست منقبض می شود و خون گرم را به سمت بخش های داخلی سرازیر می کند و مانع نارسایی ارگان های داخلی می شود. پوست یک عضو حسگراست و داشتن اعضای حسی درد، خارش، سرما، گرما و فشار می تواند در برابر عوامل فیزیکی و شیمیایی و مضراتی که متوجه اش می شود، جلوگیری کند.


پوست بخشی از سیستم ایمنی بدن است بنابراین باید در حفظ پوست کوشا باشیم و اصولی را مدنظر قرار دهیم.
برای حفاظت پوست باید در وهله اول به حفاظت از پوست صورت پرداخت و در مرحله دوم به دست ها و بدن توجه کرد. به هر حال مراقبت از هر بخشی از پوست، اصول خاص خود را دارد. با دکتر غلامحسین غفارپور، متخصص پوست و مو و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره اصول مراقبت پوست دست آقایان به گفتگو نشسته ایم.
▪ آقایان برای محافظت پوست دست هایشان چه محصولاتی بخرند؟

باید اول با گروه بندی محصولات پوستی آشنا شوید. برای مراقبت از پوست ۳ گروه محصولات بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد که عبارتند از: تمیز کننده ها و شست وشوکننده ها، تونیک ها، مرطوب کننده ها، نرم کننده ها و چرب کننده ها.

شست وشوکننده ها، ترکیباتی هستند که برای زدودن میکروب ها، چربی ها، قارچ ها و آلودگی های محیطی از پوست دست و صورت و بدن مورد استفاده قرار می گیرند. شست وشوکننده ها را از نظر شکل فیزیکی به مواد جامد تمیز کننده و شست وشوکننده های مایع تقسیم می کنند اما از لحاظ خواص شیمیایی به ۳ نوع:

۱) صابون ها،

۲) سین دت ها

۳) کمبارها تقسیم می شوند. ترکیبات صابونی چه به صورت قالب صابون و چه به صورت مایع از تمیزکننده های قلیایی هستند با PH، ۹ تا ۱۰ که قدرت پاک کنندگی فوق العاده ای دارند و در عوض باعث خشکی بیش از حد پوست می شوند و حساسیت های پوستی ایجاد می کنند. توصیه می شود که تا آنجا که ممکن است از شست وشوکننده های صابونی کمتر استفاده شود و در صورت استفاده، از کرم یا پماد نرم کننده یا چرب کننده پس از شست وشو، استفاده شود.

▪ شستشوکننده ها چه می کنند؟

دسته دوم شست وشوکننده ها، شست وشوکننده های ساختگی هستند به نام سین دت و تمیزکننده بسیار ملایم هستند با PH، ۵/۵ تا ۷ که به پوست صدمه وارد نمی کنند و معمولا نیازی به کرم ها و پمادهای چرب کننده وجود ندارد و بهترین تمیز کننده محسوب می شوند.
▪ پس کمبار چیست؟

دسته سوم تمیزکننده ها، به نام کمبار معروف هستند که یک ترکیب صابونی قلیایی با بخشی از عوامل فعال سطحی هستند که خاصیت صابونی ندارند و PH آنها ۹ تا ۱۰ است. کمبارها، تمیزکننده های ملایم تری نسبت به صابون های واقعی هستند و از سین دت ها قدرت تمیزکنندگی بیشتری دارند. به هر حال وقتی یک تمیزکننده بسیار قوی بخواهیم باید از ترکیبات صابونی استفاده کنیم اما بیشترین صدمات را به پوست می زند. سین دت ها، تمیزکننده های بسیار ملایمی هستند که کمترین صدمات را به پوست می زنند و بهترین نوع پاک کننده هستند و بالاخره، کمبارها، برای پوست های نرمال مناسب هستند.

▪ بالاخره؛ برای محافظت دست آقایان که با روغن و گریس سروکار دارند، چه توصیه ایی دارید؟ کدام محصول را استفاده کنند؟

در مورد حفاظت از پوست دست ها در برابر عوامل شست وشوکننده، صدمات مکانیکی، روغن های نفتی مانند بنزین، روغن ماشین و ضدیخ ها توصیه می شود که اولا بهتر است هنگام انجام کار از دستکش های نخی زیر دستکش های پلاستیکی گشاد استفاده کرد و پس از هر شست وشو دست ها را با روغن های چرب کننده، مرطوب کرد.

▪ چه مواردی برای پوست دست آقایان محرک است؟

بسیاری از مواد مانند صابون ها، شست وشوکننده های ساختگی و شیمیایی، آب سرد و آب سنگین، شامپوها و مایع و پودر لباسشویی و ظرفشویی از دسته مواد محرک ضعیف هستند و تماس مکرر و درازمدت با آنها در افراد مستعد، موجب خستگی پوست و شکسته شدن سد دفاعی پوست یعنی لایه شاخی می شود. این مواد به راحتی وارد پوست می شوند و موجب تورم و قرمزی و سوزش و پوسته پوسته شدن پوست دست ها می شوند و ضایعه ای را ایجاد می کنند که به آن درماتیت زنان خانه دار می گویند.

▪ پوست همه افراد حساس است؟ به چه کسانی می گویند پوست کلفت؟

غالب اشخاصی که در شغل های سخت و سنگین کار می کنند مانند کارگران آشپزخانه ها، قالی شویی ها، مکانیکی ها، کارگران ساختمانی و زنان خانه دار به اصطلاح پوست کلفتی دارند یعنی استعداد ابتلا به درماتیت تحریکی را ندارند و با کوچک ترین صدمه ای که به پوست دست شان وارد می شود، بلافاصله مکانیسم های جبرانی به کار می افتند و بافت صدمه دیده را اصلاح می کنند و مانع ورود مواد محرک می شوند. هیچ گاه پوست این افراد در برابر مواد محرک ضعیف عکس العمل نشان نمی دهند و اتفاقی نمی افتد و به اصطلاح می گویند این افراد پوست کلفت هستند.

▪ پوست دست هم ممکن است حساس شود؟

بله، دسته ای از افراد که در صنعت فلزکاری و سیمان سازی و دباغی چرم و ساختمانی کار می کنند، ممکن است نسبت به فلز نیکل و بی کرومات های موجود، حساس باشند بنابراین هنگام تماس با فلزات بدلی مانند النگو، گردنبند، دستبند و بند ساعت و چرم های بد دباغی شده و سیمان، دچار حساسیت می شوند.

جهت اطلاعات بیشتر لطفا روی لینک زیر کلیک کنید

آرایش و پیرایش پسراندیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: یکشنبه 9 مهر 1391 04:00 ب.ظInstagram